ERASMUS+ STRATEGIC PARTNERSHIPS FOR SCHOOL EDUCATION “Zagrajmy w kulturi I w CLIL” «Ας παίξουμε με τον πολιτισμό, ας παίξουμε με το CLIL» No 2018-1-PL01-KA220-050710

Το Γυμνάσιο Θρακομακεδόνων Αττικής συμμετέχει στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+,  Δράση ΚΑ2, με τίτλο: «Ας παίξουμε με τον πολιτισμό, ας παίξουμε με την μέθοδο CLIL».

Καθηγητές και μαθητές από έξι ευρωπαϊκές χώρες, την Πολωνία, την Τουρκία, τη Γαλλία, τη Γερμανία, την Πορτογαλία και την Ελλάδα θα έχουν τη δυνατότητα να αναπτύξουν τις γλωσσολογικές δεξιότητές τους μέσα από τη χρήση νέων τεχνολογιών και με πρωτοποριακές μεθόδους εκπαίδευσης. Στόχος η γνωριμία με την ιστορία, την γεωγραφία και τον πολιτισμό των χωρών αυτών, μέσα από τα μαθήματα της Ιστορίας, Γεωγραφίας, Βιολογίας, Καλλιτεχνικών, Μουσικής, Αγγλικών και Γαλλικών.

Για άλλη μια φορά λοιπόν, ξεκινάμε με τα λογότυπά μας, τις αφίσες μας, τις ταινίες μας, τα θεατρικά μας παιχνίδια και την μαγειρική, ένα ωραίο ευρωπαϊκό ταξίδι γνωριμίας του «άλλου».

Σελίδα μας στο facebook: Erasmus let’s play with culture let’s play with clil

Εκ μέρους της παιδαγωγικής ομάδας Erasmus+ του Γυμνασίου Θρακομακεδόνων

Σελίδα μας στο facebook: Erasmus let’s play with culture let’s play with clil (https://www.facebook.com/Lets-play-culture-lets-play-CLIL-Erasmus-760101547716274/)

The Gymnasium ofThrakomakedonon takes part in the European programme Erasmus+, KA2, titled: let’s play with culture, let’s play with CLIL.

Teachers and students from six European countries, Poland, Turkey, Germany, Portugal and Greece will have the opportunity to develop their  linguistic skills using the new technologies and innovative methods of teaching. Our aim is to discover the history, the geography and the culture of those countries through the subjects of history, geography,  biology, Arts, Music, English and French.

Once more, we start with our logos, our posters, our films, our plays, our games and our cuisine, a nice European trip of knowing the “other”

Of behalf of the pedagogical team Erasmus+ of the Gymnasium of Thrakomakedonon